10 вересня я була запрошена в Міністрество соціальної політики України в якості експерта з питаннь жіноцтва та материнства на експертний круглий стіл, який проводила міністр Наталія Королевська по новим соціальним ініціативам:
«Жінка не повинна втрачати свої професійні навички під час догляду за дитиною, а також має швидко отримати достойне робоче місце після виходу з відпустки», – відзначила Наталія Королевська та запропонувала надавати матері ваучер на безкоштовне навчання, перепідготовку або підвищення кваліфікації під час трирічної відпустки по догляду за дитиною.
До пакету ініціатив також входить підтримка роботодавців, які надають матерям з маленькими дітьми дистанційну роботу, збільшення відповідальності роботодавців при дискримінації під час найму на роботу, гендерне квотування на всіх рівнях влади, надання батькові 2-тижневого лікарняного після народження дитини, надання роботодавцям дотації за працевлаштування жінок, які виходять з декретної відпустки і не можуть знайти роботу.
Відомо багато фактів про роботодавців, які намагаються позбутися жінку-працівника, коли дізнаються про особливий стан жінки – вагітність. Вони змушують написати заяву про звільнення за власним бажанням, психологічно тиснуть, і жінки не витримують в такому стані цієї напруги , виконуючи вимоги нерадивого начальника. Тому , я запропонувала починати захист материнства з моменту вагітності. Моя пропозиція була така – надавати податкові пільги для роботодавців в штаті якого є вагітні та жінки, які мають дитину до 4-х років.
До ініціатив міністра я також надала пропозицію, щодо жінок, які виховують дітей з обмеженими можливостями: такі жінки отримують від держави допомогу по догляду за дитиною, з урахуванням останніх змін, щодо цих виплат, в середньому 1600 грн. А середній показник щомісячних витрат на таку сім»ю в однокімнатній хрущівці: 400 грн – комунальні, підгузки – 300 грн, ліки-300 грн. На харчі, одежу та інші звичайні потреби на двох залишається 600 грн, тобто на день на одну людину 10 грн.
За такі кошти сім»я не живе , а виживає.
Жінка яка має особливу дитину, це не завжди бувша алкоголічка чи асоціальна особа. Це звичайні жінки, багато з них, мають вищу освіту, вони розумні, гарні, талановиті, але так сталося в житті: неякісно надали послуги лікарі під час пологів, невчасно чи невірно встановлений дитині діагноз, екологія, генетика, і як результат – жінка 24-години прикута до дитини в 4-х стінах. Майже 90% чоловіків не витримують, і залишають таких жінок та дітей.
Близько третини жінок, що виховують дитину з обмеженими можливостями, мають бажання працювати та зможуть організувати догляд за дитиною за допомогою близьких чи найманого фахівця. Нажаль, законодавство не дає такої можливості : так як мати – одиначка може працювати лише на пів-ставки. А в умовах повної сім»ї лише один з батьків може працювати, а інший повинен займатися дитиною.
Тому я запропонувала внести зміни до законодавства України, захистити право на працю і надати можливість повноцінно працювати повний робочий день, повний робочий тиждень і жінці і чоловікові, при умові організації якісного догляду за дитиною та при умові збереження державної допомоги. Затрати на особливих дітей набагато більше ніж для звичайної здорової дитини – постійно потребують в ліках, курсах реабілітації, підгузки щонайменше до 12-14 років, інвалідні візки і т.д.
Важливим фактором для працевлаштування жінок залишається високий показник дефіциту місць в садочках та школах, так в Житомирі ми маємо на 100 місць – 141 дитину. Саме тому вважаю необхідним створення державної програми по стимулюванню створення альтернатив державним закладам освіти , а саме – приватним та державно-приватним формам закладів. Таким чином ми зможемо не лише вирішити проблему переповненості садочків, але й створити додаткові робочі місця для жінок, так як освітня галузь традиційно є жіночою.
Боровська Наталя
Голова ГО «Я – мама!»,
Депутат Житомирської міської ради